Francie



Počasí ve Franii

DNES:

Aktuální ceny benzínu

  Ceny PHM ve Francii k 2.6.2021
Bezolovnatý 95 oktanů: 1,447 €.
                        Nafta: 1,375 €.
Kreditní karty jsou všeobecně u čerpacích stanic akceptovány. Ve Francii jsou také automatické čerpací stanice, kde je benzín levnější. Tyto čerpací stanice však většinou akceptují pouze platební karty vydané ve Francii.




Z fotoalba

Francie
ROCAMADOUR: Jedna z mnohých kaplí ve Francii

CHAMBORD: Zámek prý má 365 komínů

PARIS: Policejní ředitelství

REIMS: katedrála Notre-Dame

STRASBOURG: Katedrála Notre-Dame

Více jak 200 dalších fotografií naleznete ve FOTOALBU.

MAPA WEBU
     aneb co zde najdete.     


Partnerské weby

Sametová revoluce
Klub přátel Pardubicka
Sdružení přátel Pard. kraje
Cestování po Evropě
Cestování po Slovensku
Cestování po Itálii



Často kladené dotazy

Je nutné mít při cestě do Francie s sebou pas?
Není. Sami jsme se přesvědčili, že naprosto postačuje občřanský průkaz. Cestovní pas na nás nepožadovali ani v žádném kempu při ubytování ani jej na nás nechtěla policejní hlídka při silniční kontrole. Pokud však cestujete autem, je třeba mít s sebou buďto eurořidičák nebo mezinárodní řidičák. U dětí je však samozřejmě pas nutný, když nemají občanský průkaz.


Jak je to s platbou platebními kartami?
Výběr z bankomatů v zahraničí je zpoplatněn poplatkem 100 Kč plus půl procenta z vybírané částky. Výjimkou jsou bankomaty Erste Bank, které jsou levnější (tuším, že tam je poplatek 20 Kč plus půl procenta z vybírané částky), ale ty jsou pouze v Německu, Rakousku a na Slovensku.
Za platby u obchodníků v zahraničí se nevybírají žádné další poplatky. Částka je zúčtována z účtu podle aktuálního kurzu.
POZOR: Tak zvané automatické benzínové pumpy 24/24 h ve Francii, tedy ty, kde není obsluha a platba se provádí platební kartou přímo ve stojanu, akceptují pouze platební karty vydané ve Francii !!!


Francouzi se prý neradi dorozumívají cizí řečí. Je to pravda?
S tou francouzštinou je to skutečně tak. Francouzi opravdu neradi hovoří cizími jazyky a pokud člověk neumí aspoň trochu francouzsky, může nastat malinký problém. Většinou ale postačuje umět pouze několik základních frází a pak přejít na angličtinu nebo jiný jazyk. Pokud však okamžitě začnete mluvit anglicky bez předchozí jedné či dvou větiček ve francouzštině, budete mít nejspíše smůlu.


Jak je to s dálničními poplatky?
Velká většina francouzských dálnic je samozřejmě placená. Jsou však i výjimky. Zdarma se projedete například po dálnicích v Bretani, neplacená je i dálnice A20 z Vierzon přes Limoges do Brive ve střední Francii.
Průměrná cena za dálnice je 6 euro na 100 km. Přesně a podrobně si můžete dálniční poplatky spočítat na www.viamichelin.com. Více o cestování po Francii naleznete na stránce Cestování.


Jak se ochránit před případným rizikem náhlé poruchy auta nebo jiného problému s autem?
Je vhodné si připlatit za asistenční služby, například u UAMK, kde členství s asistencí po celé Evropě na 3 měsíce stojí 870 Kč. Za to je zde zahrnuta nonstop telefonní služba odkudkoliv v Evropě v Češtině, zásah žlutých andělů kdekoliv v Evropě, jejich práce na místě zdarma, odtah auta do republiky či náhradní ubytování. Dokonce se ta asistence vztahuje i na takové maličkosti, jako výměna kola při defektu, dovezení kanystru s benzínem v případě, že dojde benzín nebo otevření auta v případě, že si klíčky zabouchnu autě. K tomu se dají ještě asi za 190 Kč přikoupit šeky na zaplacení případných oprav v servisu a náhradních dílů do celkové výše 1000 Euro. Tato oprava se platí těmito šeky a po návratu z dovolené se pak zaplatí faktura již v korunách. Více o tom najete na www.uamk.cz.


Je možné se do Francie přepravit letecky a pronajmout si auto?
Ano. V dnešní době není nic nemožné. Zajímavá je třeba varianta k cestě do Francie využít některé z nízkonákladových leteckých společností a přes internet není problém si dopředu zarezervovat pronájem auta přistaveného přímo u letištní haly. Letenky u nízkonákladových společností jsou skutečně levné. Pronájem auta, u kterého je běžná klimatizace přijde nejen ve Francii, ale vlastně kdekoliv v Evropě na částku okolo 120 euro za 10 dní. Levné letenky i pronájmy aut naleznete například na stránkách www.studentagency.cz.


Je výhodnější jezdit po dálnicích nebo po vedlejších komunikacích?
Co se týče tranzitu na velké vzdálenosti, rozhodně doporučuji dálnice. Při cestě po dálnici samozřejmě nevidíte tolik, nepoznáte tak důkladně krásy francouzského venkova. Samozřejmě, že se dají dálnice objíždět, někde to je výhodné, jinde již méně. Přeci jen po dálnici bez problémů ujedete za 2 hodiny 200 km, zatímco po státní silnici mnohdy sotva polovinu. Důvodem je jednak skutečnost, že dopravní značení na dálnicích je dokonalé narozdíl od značení mimo dálnice, takže lehce zabloudíte, ale také především to, že státní silnice jsou vedeny přímo skrz města či vesnice a ve Francii je kladen velký důraz na bezpečnost chodců, tudíž je naprosto obvyklé, že je v obcích rychlost jízdy snížena nikoliv na 50, ale často na 30 km v hodině , obvyklé jsou zpomalovací retardéry , světelné křižovatky či kruhové objezdy v místech, kde není nikterak velký provoz jen z důvodu, aby zpomalily provoz aut a donutily řidiče na delší vzdálenosti používat dálnice. Je naprosto běžné, že šířkový profil silnice přes obec je menší než u nás, tudíž to každého řidiče psychicky donutí sundat nohu z plynu, když je silnice užší a pak je ve Francii taky hodně rozšířené, že přes vesnice bývá často plná čára i když je silnice zcela rovná a navíc je velmi časté umístění patníků prostředkem vozovky, takže je předjíždění i takto mechanicky zcela znemožněno.


Jak je to ve Francii s benzínovými pumpami?
U nás jsme totiž zvyklí, že benzínová pumpa je na každém kroku a otrevřená je nonstop. Ve Francii to je trochu jinak a v kopcích Provence ještě více. Ve Francii například není zcela běžné, že by měly všechny pumpy s obslouhou otevřeno nonstop. Řada pump je v noci a o víkendech zavřených nebo funguje v režimu 24/24 h, kdy je to bezobslužný provoz a platí se platební kartou přímo v platebním terminálu ve stojanu čerpadla. Bohužel zde jsou použít pouze platební karty vydané ve Francii.


Jak je to se spaním "na divoko"?
Oficiálně je zakázáno spát mimo kempy či vyhrazená místa pro kempování. Problémem není přespat na pakrovišti nebo dálničním odpočívadle v autě. Rozhodně však nedpopručujeme stavění stanu mimo vyznačená tábořiště. Pro karavany a obytná auta bývají zejména na jihu často vyhrazená místa pro možnost nocování.


Poraďte mi ubytování v okolí ....
Pokud hledáte ubytování v kempu, docela vhodné jsou dva odkazy: Camping France a Camping de France. Zde si podle jednotlivých regionů nalistujete nabídku kempů v celé Francii. Další velmi vyhledávanou možností ubytování jsou levné hotely typu Formule 1. Webové stránky má tato síť hotelů na Formule 1. Zde si podle mapky opět vyberete region, o který máte zájem.
Další velmi zajímavou možností je ubytování v soukromí typu "Bed and Breakfest". Je to ubytování přímo v domcích se vším příslušenstvím i se snídaní. Internetové stránky tohoto typu ubytování, kde si můžete vybrat ubytování podle regionu v celé Francii naleznete na stránce Gites de France.


Jak je to ve Francii s elektrickými zásuvkami? Je potřeba nějaká redukce?
Ve Francii jsou tzv. eurozásuvky. To znamená, že třetí ochranný kolík na zásuvce není jako u nás, ale ochranný vodič je vyveden na taková pérka po obvodu zásuvky a zástrčky. Ale u nás se již tzv. eurozástrčky taky již běžně prodávají a všechny u nás prodávané spotřebiče s ochranným kolíkem jsou tak již udělány, že mají zástrčky nejen s dírou pro ochranný kolík, ale i s těmi pružinkami po obvodu. Takže by problém neměl nastat a pro připojení spotřebičů ve Francii není potřeba žádná redukce. Trochu odlišné to je s elektřinou v autokempech v případě připojení elektriky do stanu nebo karavanu, tam se používají speciální tříkolíkové velké červené zásuvky, ale i na ty není problém u nás ve specializovaných obchodech nakoupit redukce. Viz vlevo fotografie oné zmiňované redukce.


Které je nejlepší období na cestování do Francie?
Do Francie se dá jet samozřejmě kdykoliv. Ale nejlepším obdobím je asi červen. To je ubytování v kempech poměrně levnější než v průběhu prázdninových měsíců, nejsou tak přeplněné silnice. Podobně levně je pak ještě v září, ale pro červen hovoří spíš skutečnost, že jsou dlouhé dny, daleko delší než v září, kdy se již brzy stmívá a pro spaní pod stanem jsou v září již chladné noci. Například v takové Bretani se v červnu stmívá až před 23 hodinou.







Přihlášení uživatele:
login:
heslo:
Registrovat
MAPA WEBU
     aneb co zde najdete.     

Hledat na webu


    Hledat na francie.tode.cz :


Hledat na webu

Poslední příspěvky v DISKUSNÍM FÓRU:
Diskusní fórum o Francii
Re: připojení elektrických zařízení v kempech atd.
Anonym - 2023-09-18 23:02:32

V clanku je absolutni pitomost, bezne zasuvky jsou stejne jako u nas,dostali jsme na ne bezplatnou licenci. V kempech se ovsem pouzivaji zasuvky CEE.

Téma: Elektřina
-----------------------------------------------------
Průjezd Francii
PavelH - 2021-06-20 11:50:36

Dobrý den za 2 týdny se chystam autem směr Bilbao a zajima me průjezd Francii, kterou zvolit cestu dle lepsi prujezdnosti a zda je tam i rozdil v kvalite cesty a ceně poplatků. Na mapach mi to ukazalo dvě cesty. Jedna je kolem Paříže a ta druhá kolem Lyonu. Obě jsou stejně dlouhé ale je tam rozdíl v převýšení terénu. Tak nevím. Děkuji za radu.

Téma: Autem
-----------------------------------------------------
Francie a jídlo
Honzin - 2016-04-29 09:28:53

Ceny potravin ve Francii, oblíbená jídla, oblíbené restaurace, zkušenosti.

Téma: Jídlo a pití
-----------------------------------------------------

Přidejte svůj příspěvek do
DISKUSNÍHO FÓRA!


Hledat na webu


    Hledat v diskusním fóru:     




Webové kamery

Metz, katedrála Saint Etienne:

SAINT TROPEZ:



Své dotazy a připomínky adresujte na jrehacek@seznam.cz